administrator
Dołączył: 19 Sty 2008 Posty: 85
|
Wysłany: Nie Paź 26, 2008 14:06 Temat postu: "OPTOMETRIA I", 1 semestr |
|
|
ZADANIA Z OPTOMETRII
Takie, lub podobne zadania będą obowiązywały na zaliczenie.
UWAGA, POPRAWKA (w grudniu 2011):
Przykładowe zadania można znaleźć w książce:
M. Zając, "Optyka dla optometrystów w zadaniach", DWE, Wrocław 2011.
1. Obliczyć kątowy rozmiar wróbla (przyjąć jego wielkość według własnego uznania) siedzącego na gałęzi drzewa w odległości 50 m. Jaka jest wielkość obrazu tego wróbla na siatkówce oka? (przyjąć dane podręcznikowe). Z jakiej odległości ten sam wróbel będzie miał wielkość kątową 5’?
2. Jaka jest kątowa wielkość muchy widzianej z odległości 100 m? Czy przeciętny człowiek może ją dostrzec? Z jakiej odległości mucha będzie miała wielkość 5’?
3. Oszacować, przyjmując potrzebne wielkości według własnej oceny: a) kątowy rozmiar palca u dłoni człowieka widzianego z odległości wyciągniętej ręki, b) kątowy rozmiar liter o typowej wielkości widzianych z przeciętnej odległości czytania. Obliczyć kątową wielkość tarczy Księżyca w pełni – (średnica Księżyca = 3500 km, przeciętna odległość od Ziemi = 384000 km).
4. Pewien człowiek rozróżnia dwie kreski odległe od siebie o 0,1 mm z odległości 30 cm. Jaka jest jego dwupunktowa zdolność rozdzielcza?
5. Na gałęzi drzewa odległego o 150 m. siedzą wróble. Jaką co najmniej dwupunktową zdolnością rozdzielczą musi charakteryzować się oko obserwatora, aby mógł on być pewien, że widzi dwa wróble, a nie jednego? Przyjąć, że wielkość wróbla wynosi 5 cm, a poszczególne ptaki prawie się stykają.
6. Po krowie pasącej się na łące chodzą muchy. Jaka musi być co najmniej odległość między nimi, by można je było policzyć z odległości 200 m? Przyjąć standardową ostrość wzroku. (Uwaga: trzeba móc odróżnić czy widzimy w danym miejscu jedną muchę, czy dwie)
7. Jaka jest częstość przestrzenna pasków na ciele zebry widzianej z odległości 100 m, jeżeli 17 czarnych pasków zajmuje na jej tułowiu 1,5 m? Czy myśliwy o standardowej ostrości wzrokowej dostrzeże te paski? Na jaką odległość musi odbiec zebra, aby jej paski przestały być rozróżnialne gołym okiem?
8. Jeden pacjent jest w stanie przeczytać tekst o wielkości liter 4 cm z odległości 20 m, drugi rozpoznaje litery o wielkości 1m z odległości 5 m. Jaka jest ich ostrość wzrokowa?
9. Numer linii wypisany na wagonie tramwajowym ma wielkość 30 cm. Z jakiej odległości czytelne są numery linii dla przeciętnego człowieka o ostrości wzrokowej nie gorszej niż V=0,5 ? Czy człowiek o ostrości wzrokowej V=1,2 odczyta numery z odległości pół kilometra?
10. Z jakiej odległości może odczytać tytuły w gazecie, złożone czcionką o wielkości 2 cm, człowiek o ostrości wzrokowej 6/10 ?
11. Na gałęzi drzewa odległego o 100 m siedzą małe ptaki (być może wróble). Czy obserwator o ostrości wzrokowej 6/12 jest w stanie rozpoznać ich gatunek? Przyjąć, że wielkość wróbla wynosi około 5 cm. Jakiej wielkości obiekty może rozpoznać ten obserwator z podanej odległości?
12. Siedzę z kolegą przy stole nakrytym białym obrusem, na którym dostrzegamy coś czarnego. Kolega twierdzi, że to mrówki, ja widzę tylko jednolitą plamę. Oszacuj wielkość tych mrówek, wiedząc, że moja ostrość wzrokowa wynosi 6/12 a kolegi 6/6. Oboje widzimy blat stołu z odległości 50 cm.
13. Z pewnej odległości widzę plamę na ścianie, ale nie mogę rozpoznać, czy to sensowny napis, czy nieforemne bazgroły, Dopiero zbliżywszy się na odległość 20 m rozpoznaję, że to nie litery, ale kółka o średnicy 5 cm. Jaka jest moja ostrość wzrokowa?
14. Bywalec gospody (dawna nazwa pubu) zamawia piwo pokazując liczbę butelek (kufli) na palcach wyciągniętej dłoni. Czy barman jest w stanie prawidłowo policzyć wyciągnięte palce z odległości 15 m, jeżeli niesprzyjające warunki oświetleniowe pogarszają jego ostrość wzrokową do V=0,1? Palec ma szerokość około 1,5 cm. Jaka ostrość wzrokowa wystarczy do policzenia palców z tej odległości?
15. Osoba słabowidząca ma ostrość wzroku V=0,1. Jaka powinna być co najmniej wielkość druku, by mogła go przeczytać z odległości 40 cm? Jakie powiększenie musi ona zastosować (np. używając lupy), by odczytać numer telefonu w książce telefonicznej (oszacować samodzielnie potrzebne wielkości)?
16. Jaka powinna być co najmniej wielkość liter na tablicy, by studenci o ostrości wzroku V=6/8 mogli je odczytać z ostatniej ławki, jeśli długość sali wynosi 12 m?
17. Czy człowiek o wysokości 1,80 m i ostrości wzroku V=6/5 może, nie schylając się czytać gazetę leżącą na podłodze? Wielkość czcionki wynosi 2 mm. Jaka może być najmniejsza wielkość czcionki, aby to było możliwe?
18. Jak dużymi literami powinien pisać student na egzaminie, aby jego kolega siedzący o 3 m za nim mający ostrość wzrokową V=6/5 mógł wygodnie ściągać? Czy wystarczy wielkość liter 3 mm?
19. Czy tekst ściągi może być napisany literkami o wielkości 1 mm, jeśli przyjmiemy, że trzeba ją odczytywać trzymając ją pod ławką czyli w odległości 1 m od oczu, a stres egzaminacyjny powoduje obniżenie ostrości wzrokowej do 6/12 ? Jaka jest największa odległość, z której można odczytać taką ściągę?
20. Jaka ostrość wzrokowa wystarczy, aby odczytać rozkład jazdy wiszący na tablicy umieszczonej pod sufitem hali dworcowej? Wielkość liter = 5 cm, odległość =14 m.
21. Zaprojektować tablicę optotypów do badania ostrości wzroku dla dali to znaczy wyliczyć wielkości znaków w kolejnych rzędach. Przyjąć, że powinny one umożliwiać badanie w zakresie od (około) V=1,5 do (około) V=0,1. Przyjąć progresje według systemu ETDRS (logarytmiczną, Baileya-Loviego). W miarę możliwości porównać z wymogami normy PN-EN ISO 8596:1997
Ostatnio zmieniony przez administrator dnia Pią Gru 02, 2011 21:50, w całości zmieniany 2 razy |
|
administrator
Dołączył: 19 Sty 2008 Posty: 85
|
Wysłany: Nie Sty 24, 2010 10:23 Temat postu: ZALICZENIE (7 lutego 2010) |
|
|
STUDIA PODYPLOMOWE „OPTOMETRIA”
Semestr 1.
Przedmiot: „OPTOMETRIA I”
PYTANIA ZALICZENIOWE:
1. Gdzie i kiedy wynaleziono okulary? Jak wyglądały?
2. Opisz kilka rodzajów opraw okularowych stosowanych w minionych wiekach i obecnie.
3. Wyjaśnij pojęcie odwzorowania optycznego posługując się modelem geometrycznym (promieni świetlnych) i falowym światła. Co rozumiemy przez odwzorowanie idealne?
4. Co należy rozumieć przez „jakość odwzorowania”? Jakimi miarami można opisać jakość odwzorowania optycznego?
5. Co to jest aberracja falowa? Jak można przedstawić wielkość aberracji falowej? Jaki jest związek aberracji falowej z jakością obrazu?
6. Wymień i opisz poszczególne aberracje III-rzędowe według Seidela? Podziel je na aberracje aperturowe i polowe.
7. Co to jest „plamka rozmycia”? Od czego zależy jej wielkość?
8. Jak plamka rozmycia zależy od aberracji układu optycznego? Od dyfrakcji na otworze źrenicy? Jaki jest związek plamki rozmycia z rozdzielczością układu optycznego?
9. Co to jest dwupunktowa zdolność rozdzielcza i od czego zależy?
10. Wytłumacz pojęcie dwupunktowej zdolności rozdzielczej. Ile wynosi wielkość dwupunktowej zdolności rozdzielczej typowego oka człowieka?
11. Co to jest częstość Nyquista? Wyjaśnij, jaki jest związek częstości granicznej ze sposobem próbkowania obrazu.
12. Zdefiniuj pojęcie ostrości wzrokowej i wyjaśnij, jaką miarą się definiuje jej miarę.
13. W jakich skalach można wyrażać ostrośc wzrokową? Co to jest ułamek Snellena, co to jest jednostka logMAR?
14. Co to jest „funkcja psychometryczna” i jak można ją zastosować do badania ostrości wzrokowej?
15. Opisz różne rodzaje optotypów stosowanych do badania ostrości wzrokowej. Jak wyglądają optotypy standardowe? Jakich optotypów używa się przy badaniu dzieci?
11. Jak zbudowane są typowe tablice do badania jakości widzenia (progresja wielkości)? Jak zbudowane są tablice ETDRS?
12. Jakie są warunki badania ostrości wzrokowej do dali i do bliży? Od czego zależy wynik pomiaru ostrości wzrokowej? Jakie warunki musi spełniać standardowy pomiar? Jakie sposoby (strategie) badania pozwalają osiągnąć największą dokładność?
16. Co to jest Funkcja Wrażliwości na Kontrast? Jaki ma przebieg? Jak można ją wyznaczyć? Jakich informacji dostarcza?
13. Naszkicuj typowy przebieg Funkcji Wrażliwości na Kontrast (prawidłowo opisz osie wykresu). Opisz rodzaje testów, wyjaśnić sposób pomiaru Funkcji Wrażliwości na Kontrast i jej znaczenie diagnostyczne.
31. Przedstaw budowę oka jako układu odwzorowującego. Omów poszczególne elementy oka i ich znaczenie dla tworzenia obrazu siatkówkowego.
32. Opisz model oka zredukowanego według Gulstranda.
33. Co to jest punkt dali wzrokowej? Punkt bliży wzrokowej? Co to jest amplituda akomodacji?
34. Wymień i scharakteryzuj podstawowe wady refrakcji. Zdefiniuj ilościową miarę wady refrakcji.
35. Na czym polega korekcja okularowa wady refrakcji?
36. Jak zależy moc soczewki korygującej dana wadą refrakcji od odległości wierzchołkowej? Wyprowadź odpowiedni wzór. Wykorzystaj go do obliczeń.
37. Co to jest powiększenie okularowe i jak się wyraża? Podaj odpowiedni wzór.
38. Jak pole widzenia zależy od rodzaju soczewki korekcyjnej i jej położenia przed okiem?
39. Wymień najważniejsze różnice między korekcją wady refrakcji okularami i soczewkami kontaktowymi.
40. Co to jest i jak się oblicza moc soczewki okularowej?
41. Od czego zależą aberracje soczewki okularowej? Jak je można minimalizować?
42. Na czym polega aberracja chromatyczna soczewki okularowej? Od czego zależy?
43. Jakie materiały wykorzystuje się do wykonywania soczewek okularowych? Co można powiedzieć o ich wytrzymałości, twardości, współczynniku odbicia? Jak można korygować niedoskonałości w tym zakresie?
44. Co to jest pryzmatyczność soczewki okularowej? Jak zależy pryzmatyczność od decentracji soczewki?
45. Jaki jest związek pryzmatyczności soczewki z forią?
ZADANIA:
· Ostrość wzrokowa (wyrażona różnymi miarami)
· Wielkość obrazu siatkówkowego
· Parametry modelowego oka a wada refrakcji
· Moc soczewki okularowej vs wielkość refrakcji
· Powiększenie okularowe
· Moc soczewki okularowej a jej parametry konstrukcyjne
· Pryzmatyczność wywołana decentracją
· Transpozycja zapisu refrakcji |
|
administrator
Dołączył: 19 Sty 2008 Posty: 85
|
Wysłany: Sob Sty 26, 2013 15:00 Temat postu: |
|
|
Na pytania, które były na kolokwium zaliczeniowym dziś - w sobotę 26 stycznia 2013 roku można w większości odpowiedzieć jednym lub kilkoma krótkimi zdaniami, a nawet równoważnikami zdań.
Proszę o próby takich odpowiedzi.
1. Co to jest astygmatyzm, czym może być spowodowany, jakie są rodzaje astygmatyzmu?
2. Co należy rozumieć przez „jakość odwzorowania”? Jakimi miarami można opisać jakość odwzorowania optycznego?
3. Co to jest funkcja wrażliwości na kontrast? Jaki ma przebieg? Jak można ją wyznaczyć? Jakich informacji dostarcza?
11. Co to jest anizeikonia, czym może być spowodowana i jakie wywołuje skutki?
12. Co to jest „plamka rozmycia”? Od czego zależy jej wielkość?
13. Jak zbudowane są typowe tablice do badania jakości widzenia (progresja wielkości)?. Jak zbudowane są tablice ETDRS?
21. Co to jest presbiopia? Jakie są jej powody? Jakie są skutki presbiopii u krótkowidzów i u dalekowidzów?
22. Co to jest dwupunktowa zdolność rozdzielcza i od czego zależy?
23. Co to jest „funkcja psychometryczna” i jak można ją zastosować do badania ostrości wzrokowej?
31. Zdefiniować miarę wielkości refrakcji na dwa sposoby.
32. Co to jest aberracja falowa?. Jak można przedstawić wielkość aberracji falowej?
33. Jakie są warunki badania ostrości wzrokowej do dali i do bliży? Od czego zależy wynik pomiaru ostrości wzrokowej? Jakie warunki musi spełniać standardowy pomiar?
Ostatnio zmieniony przez administrator dnia Sob Sty 26, 2013 15:13, w całości zmieniany 1 raz |
|
administrator
Dołączył: 19 Sty 2008 Posty: 85
|
Wysłany: Sob Sty 26, 2013 15:05 Temat postu: |
|
|
Poniżej zamieszczam urywki z Państwa prac (czasami nieco zmienione).
Każde z tych zdań uważam za błędne. Czasami sa to błędy poważne - dyskwalifikujące, a czasami tylko przejęzyczenia lub niedokładności.
Proszę określić, na czym polegają nieprawidłowości.
1 Anizeikonia to wada wzroku, w której jedno oko jest nadwzroczne a drugie krótkowzroczne
2 Tablice ETSRS są to tzw. Tablice Baileya-Loviego
3 Punkt dali wzrokowej leży na siatkówce
4 Refrakcja jest odwrotnością punktu dali wzrokowej
5 Promienie po przejściu przez układ optyczny oka astygmatycznego przecinają się w dwóch ogniskach: merydionalnym i sagitalnym.
6 Ogniska przedmiotowe i obrazowe u krótkowidzów znajdują się bliżej oka niż u dalekowidzów
7 Astygmatyzm jest spowodowany różnymi przekrojami głównymi płaszczyzny rogówki...
8 Miarą jakości odwzorowania jest częstość przestrzenna
9 W funkcji wrażliwości na kontrast zmienia się kontrast koloru tła w stosunku do koloru optotypu.
10 Anizeikonia polega na tym, że na siatkówce jednego oka powstaje inny obraz niż na siatkówce drugiego oka.
11 Anizeikonia spowodowana jest anizometropią
12 Dwa punkty w obrazie zlewają się w jeden, gdy ich krzywe gaussowskie są zbyt blisko siebie.
13 Funkcja psychometryczna to jedna z miar jakości widzenia
14 Typowe tablice do badania ostrości wzroku to: hak Snellena, pierścień Landolta, ...
15 Ostrość wzroku wynosi 6 D.
16 Aberracja falowa to zniekształcenie obrazu ...
17 Na jakość odwzorowania mają między innymi wpływ czynniki psychiczne
18 Funkcja wrażliwości na kontrast jest odwrotnością kontrastu granicznego
19 W wyniku dyfrakcji obraz posiada aberracje.
20 Typowe tablice do pomiaru ostrości wzroku składają się z optotypów o wielkości 5’
21 Dwupunktowa zdolność rozdzielcza jest to badanie na urządzeniu składającym się z ... |
|